top of page

Europe for Citizens Structural Grant

Projekts "Europe for Citizens Structural Grant"
MĒRĶIS 
PROCESS

stiprināt debašu kustības kapacitāti, galveno uzmanību pievēršot cilvēkresursiem – piesaistot jaunus dalībniekus un motivējot jau esošos debašu kustības dalībniekus.

DALĪBNIEKI

Nīderlande, Latvija, Čehija, Lietuva, Grieķija, Vācija, Slovēnija, Slovākija, Rumānija, Maķedonija, Igaunija

projekts tika uzsākts ar vairākām starptautiskām aktivitātēm-gan plānošanas, gan publiskās debates.

05.-08.07. 2018. Bratislavā notika visu projekta dalībnieku sanāksme, lai izvērtētu turpmākos pasākumus un sasniedzamos rezultātus.

Katrā dalībvalstī notiks semināri, publiskas debates, debašu turnīri par tēmu – Eiropas nākotne (Future of Europe). Latvijā tiks organizēts seminārs 2018.gada septembrī, kā arī nacionālais turnīrs novembrī.

01.01.2018 – 31.12.2018
PASĀKUMI

28., 29.09.18. – debašu seminārs – meistarklase Liepājā

20.10. - debašu seminārs – meistarklase Cēsīs

Novembris – reģionālie debašu turnīri

24.11.18. – nacionālais debašu turnīrs Iecavā

29., 30. 11.18. – seminārs Liepājā

PAR DEBAŠU SEMINĀRU - MEISTARKLASI

Šī gada 28., 29.septembrī Liepājas valsts 1.ģimnāzijā notika “Debašu seminārs – meistarklase” skolotājiem un skolēniem.

2 dienu seminārā – meistarklasē piedalījās skolotāji un skolēni no: Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas, Liepājas 2, 5., 6., 7., 10., 15., vidusskolām, Liepājas vakara (maiņu) vidusskolas, Līvupes pamatskolas – attīstības centra, Rīgas Valsts1. ģimnāzijas, Saldus vidusskolas, V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas un Iecavas vidusskolas.

Pasākuma galvenā auditorija bija jaunie debatētāji un skolotāji, kuriem nav debašu pieredze, kā arī esošo debašu klubu pieredzējušie debatētāji un treneri, kuri papildināja savas zināšanas debašu argumentācijā, kā arī bija mentori jaunajiem debatētājiem, kuru uzdevums bija palīdzēt sagatavoties debatēm.    

Pirmajā dienā notika apmācības jaunajiem debatētājiem un debašu treneriem, kā arī nodarbības par argumentāciju un loģikas kļūdām, kuras vadīja politoloģe, politikas jautājumu asistente Zviedrijas vēstniecībā Rīgā un izpilddirektore Latvijas Debašu asociācijā  "QUO tu domā?" Evija Goluba un "QUO tu domā?" lektors Edgars Klētnieks.

Otrajā dienā jaunie debatētāji debatēja par tēmu, kura ir būtiska Eiropā: “Plastmasas maisiņi ir/nav jāaizliedz”, savukārt jaunie debašu treneri piedalījās debašu tiesāšanā.

IMG_20181020_124439.jpg
20. oktobra Debašu seminārs - meistardarbnīca Cēsu Valsts ģimnāzijā

Pasākuma dalībnieki -  Vidzemes reģiona skolas, kurās aktīvi darbojas debašu klubi: Vecpiebalgas vidusskolas, Jaunpiebalgas vidusskolas, Madonas Valsts ģimnāzijas , Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas un Cēsu Valsts ģimnāzijas debatētāji.

Lektori - Cēsu Valsts ģimnāzijas absolventi, debatētāji  Sintija Tarasova un Artis Dubkevičs.

Skolēni iepazinās ar Debašu pamatprincipiem, argumentu un pierādījumu veidošanas prasībām, loģikas kļūdām, debašu lietas uzbūvi,  izspēlēja organizācijas " Qou tu domā"  jauno spēli POPULISTS un vingrinājās K. Popera debašu spēlē, stundas laikā sagatavojot savu lietu debašu tēmā " Valstij ir/nav jāuzrauga informatīvā telpa internetā ".

Seminārs palīdzēja sagatavoties  Vidzemes reģiona debašu turnīram 10.novembrī un Nacionālajam debašu turnīram 24. novembrī.

Informāciju sagatavoja Lauma Abramsone

Nacionālais debašu turnīru par tēmu “Valstij ir/nav jāuzrauga informatīvā telpa internetā”

10.novembrī Liepājas Valsts 1.ģimnāzijā notika turnīrs, kurā piedalījās 15 debašu komandas no 9 skolām( Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas, 5., 6.vsk., 10.vsk. 15.vsk., Liepājas jauniešu mājas komanda, PIKC Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas, kā arī Ventspils 4.vsk. un Ventspils Valsts 1.ģimnāzijas).

2. 7. novembrī Daugavpils Valsts ģimnāzijā notika turnīrs, kurā piedalījās 11 debašu komandas no 6 skolām (Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils Krievu vidusskolas liceja, Daugavpils 12.vsk, Daugavpils 3.vsk., Līvānu 1.vsk, Krāslavas ģimnāzijas).

3. 10.novembrīī Iecavas vidusskolā notika turnīrs, kurā piedalījās 15 debašu komandas no 7 skolām (Iecavas vsk., Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, Rīgas Valsts 2.ģimnāzija, Bauskas ģimnāzija, Jelgavas 4.vidusskola, Jelgavas Valsts ģimnāzija Jelgavas Spīdolas valsts ģimnāzija). 

4. 10. novembrī Cēsu DA Valsts ģimnāzijā notika turnīrs, kurā piedalījās 6  komandas 4 skolām ( Vecpiebalgas vsk., Cēsu Valsts ģimn., DACēsu Valsts ģimnāzija, Jaunpiebalgas vidusskolas)

Kopumā novada turnīros tika pārstāvētas 26 Latvijas skolas ar 47 debašu komandām un kopīgo dalībnieku skaitu 168 cilvēki (debatētāji, treneri, tiesneši- skolotāji, studenti).

24.novembrī notika Nacionālais debašu turnīrs notika Iecavas vidusskolā, kurā piedalījās 35 debašu komandas no 20 Latvijas skolām, debates notika latviešu un angļu valodā.

Zemlale_turnīrs_1.JPG
Turn. Cēsis 5.jpg
seminārs 2.JPG
29., 30. novembra seminārs skolotājiem - Liepājas Valsts ģimnāzijā

Seminārs, kurā 20 skolotāji nostiprināja un pilnveidoja savas prasmes debašu organizēšanā, tiesāšanā, kā arī vērtēja rudens turnīru procesu, īpaši izvērtējot nacionālo debašu turnīru. Turnīra rezolūcija “Valstij ir/nav jāuzrauga informatīvā telpa internetā” bija cieši saistīta ar projekta galveno tēmu – Eiropas nākotne.

Medijpratība ir aktuāla mūsdienu sabiedrībā, jo tieši jaunieši ir tie, kuri visvieglāk uzticas sociālos medijos pieejamajai informācijai. Debatēt par šādu rezolūciju nav viegli, kā grūtības tēmas apguvē bieži tika minēts tulkojums no angļu valodas uz latviešu valodu, sarežģīta terminoloģija, trūkst zināšanu, pieredzes. Gatavot lietu bija laika ietilpīgi. Tas ir izaicinājums arī debašu treneriem, tāpēc seminārā laikā tika spriests par metodēm, kā strādāt debašu klubos.  

bottom of page