top of page

Starptautiskais debašu projekts “Creating Critical Minds and Voices in Europe”

Par projektu

No 2018.gada  25.oktobra līdz 29.oktobrim, 8  Latvijas skolēni un 2 pedagogi,  pārstāvot 6 Latvijas skolas (Liepājas Valsts 1.ģimnāziju, Cēsu Valsts ģimnāziju, Iecavas vidusskolu, Rudzātu vidusskolu, Ventspils Valsts 1.ģimnāziju un Vecpiebalgas vidusskolu), devās uz Atēnām, Grieķijā, lai piedalītos starptautiskā debašu projekta “Creating Critical Minds and Voices in Europe” meistarklasēs, kas tika sadalītas trīs lielos tēmu blokos:

 

  • Pilsoniskā aktivitāte (brīvprātīgais darbs, kopienu veidošana, publiskā uzstāšanās, argumentācija)

  • Esi informēts (kritiskā domāšana, viltus ziņas, informācijas analīze)

  • Pašreizējie notikumi Eiropā (bēgļu jautājums, ekonomika, nacionālisms un ekstrēmisms)

 

Meistarklasēs tika pārstāvētas 16 valstis (Latvija, Somija, Igaunija, Lietuva, Polija, Slovākija, Slovēnija, Nīderlande, Francija, Spānija, Čehija, Itālija, Beļģija, Bulgārija, Ungārija, Grieķija) un projekta dalībniekiem bija lieliska iespēja mācīties no pieredzējušiem debatētājiem un izmēģināt iegūtās zināšanas pašiem.

Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas skolotāja D.Groduma-Vīriņa un Iecavas vidusskolas skolotāja V. Lauciņa-Veinere projekta ietvaros vadīja meistarklases skolēniem un skolotājiem par publisko runu un debatēm.

Mūsu valsts skolēni pārstāvēja Latviju publiskajā debatē “Vai Eiropa ir morāli atbildīga par bēgļu krīzi?” un piedalījās paneļdiskusijā par bēgļu krīzi Eiropā. Skolēni iesaistījās ziņojuma Eiropas komisāram veidošanā, kas tiks vēlāk sūtīts uz Briseli, Beļģijā, lai Eiropas parlamenta deputātiem būtu iespēja iepazīties ar jauniešu skatījumu uz pašreizējo bēgļu problēmu Eiropā, un kā jaunieši šo problēmu redz atrisinām.

Prasme_debatēt.jpg
Projekta aktivitātes

Liepājas Valsts 1.ģimnāzija

Raksts skolas mājas lapā: http://www.lvg.lv/starptautiskais-debasu-projekts-creating/876/

Stāstījums Novada turnīrā (dalībnieku saraksts Inetai)

 

Cēsu Valsts ģimnāzija

Raksts laikrakstā “Druva”

 

Rudzātu vidusskola

22. novembris. Nodarbības ar 10.-12. klases skolniekiem

1.tēma - Politiskā identitāte

2.tēma - Kā iesaistīties debašu kustībās?Kādas iespējas piedāvā debates.

Plānotais dalībnieku skaits apmēram 20.
4.decembris.Nodarbības ar 5.-9. klasi, dalībnieku plānotais skaits - 35.

1.-Es un ES.

2. - Debašu kustība, dažādi debašu  formāti

 

Ventspils Valsts 1.ģimnāzija

Plānotas meistarklases decembrī

 

Vecpiebalgas vidusskola

Pasākums plānots 21.novembrī

 

Iecavas vidusskola

Informācija tiks precizēta

 

Informācija Debašu centra facebook lapā: https://www.facebook.com/debasucentrs/

Nacionālais debašu turnīrs Jelgavā
IMG_4978.jpg

2019.gada 6.aprīlī Jelgavas Valsts ģimnāzijā  notika Nacionālais debašu turnīru latviešu un angļu valodās par tēmu „Jauniešiem no 16 gadu vecuma jādod/ nav jādod tiesības piedalīties EP vēlēšanās”.

             

             Turnīrā piedalījās 29 debašu komandas no 20 Latvijas skolām.

            Finālā latviešu valodā debatēja Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas komanda (Kristaps Feldmans, Elizabete Priedoliņa, Paula Kukle, treneris –Oskars Kaulēns) un Ventspils 4.vidusskolas komanda ( Sabīne Ozola, Katrīna Vintere, Sandris Mārtinš Caune trenere – Kristīne Kornijanova).

Debati uzvarēja Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas komanda, kas aizstāvēja noliedzošo pozīciju.

Labākie runātāji latviešu valodā – Antra Umbraško, Saniaj Bogdāne, Loreta Makņa ( visas Krāslāvas Valsts ģimnāzija.

            Finālā angļu valodā debatēja Oskara Kalpaka Liepājas 15.vidusskolas komanda (Daniels Millers, Krists Kristaps Ročāns, Agris Makarovs trenere – Maija Ročāne) un Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas komanda (Katrīna Viltrake, Nikola Anna Pelnēna, Rebeka Zvirbule, trenere – Dace Groduma – Vīriņa)

Debati uzvarēja Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas komanda, kas aizstāvēja apstiprinošo pozīciju.

Labākie runātāji angļu valodā – Ance Bole (Iecavas vidusskola), Renāte Estere Liepiņa (Iecavas vidusskola), Anastasija Makarova ( Krievu vidusskola – licejs).

Publikācijas medijos
IMG-20181123-WA0004.jpg
IMG_20181123_123730.jpg
Mācību vizīte Slovēnijā

Projekta ietvaros Latvijas jauniešiem bija dota iespēja tikties ar Slovēnijas vienaudžiem, un praktiski īstenot projekta idejas.

            8 jaunieši un 2 skolotāji no 9. līdz 13. maijam devās uz Kranjska Gora, Slovēnijā, lai piedalītos debašu projektā ''Creating critical minds and voices''. Uzzinājām vairāk par pasaules debašu formātu un dažādām tēmām - Eiropas Savienību, bēgļu krīzi, klimata pārmaiņām, cilvēktiesībām - kas tika izmantotas kā rezolūcijas debašu turnīrā, kurā piedalījās arī mūsu komanda. Neskaitot debatēšanu, bija iespēja iesaistīties paneļdiskusijā ar slovēņu politiķiem un akadēmiķiem par dažādām jauniešiem aktuālām tēmām, piedalīties starpkultūtu vakarā, kur vairāk uzzinājām par citu dalībnieku dzimtenēm un prezentējām Latviju. Par spīti cītīgi sastādītajam nodarbību grafikam un ne pārāk spīdošajiem laikapstākļiem, paspējām arī izpētīt gleznaino apkārtni. Šī noteikti bija vērtīga pieredze visiem dalībniekiem, ko atcerēsimies vēl ilgi.

bottom of page