top of page

Europe for Citizens Structural Grant

Projekts "Europe for Citizens Structural Grant" part II
MĒRĶIS 
PASĀKUMI

Stiprināt debašu kustības kapacitāti, galveno uzmanību pievēršot cilvēkresursiem – piesaistot jaunus dalībniekus un motivējot jau esošos debašu kustības dalībniekus.

01.01. 2019. – 12. 2019.

Seminārs -  meistarklase:

7.09. – Cēsis

20., 21.09. – Liepāja

 

Novada debašu turnīri:

31.10. – Daugavpils

2.11. -  Iecava

Nacionālais debašu turnīrs

9.11. - Iecavā

LAIKS
Meistarklases Cēsīs

7. septembrī Cēsu Valsts ģimnāzijā noritēja kārtējās meistardarbnīcas, kuras vadīja šīs skolas absolvents, Latvijas Skolu debašu izlases treneris un jauniešu mentors Edgars Klētnieks

Pasākumā piedalījās Vecpiebalgas vidusskolas, Cēsu pilsētas vidusskolas Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas un Cēsu Valsts ģimnāzijas debatētāji un treneri. Pēc kopējām nodarbībām, divas komandas  izspēlēja paraugdebates  par tēmu : „ Vai lielveikaliem ir jāaizliedz diskriminēt   augļus un dārzeņus pēc to izskata” .

Meistarklases Liepājā

20., 21.septembrī Liepājas Valsts 1.ģimnāzijā notika biedrības Debašu centrs 2 dienu seminārs – meistarklases skolotājiem un skolēniem, kurā piedalījās 60 dalībnieki no: Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas, 5., 6., 10., 15., vidusskolām, Ventspils 4.vidusskolas, Ventspils Valsts 1.ģimnāzijas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Iecavas vidusskolas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Talsu Valsts ģimnāzijas. 2019./2020.mācību gadā aprit 25 gadi kopš Latvijā aizsākās debates un tajās iesaistījās vairāki desmiti skolu, debatējot latviešu un angļu valodā Karla Popera debašu formātā. Lai Latvijas debatētāji būtu konkurētspējīgi starptautiskajos debašu turnīros, notiek pāreja uz debašu jauno formātu - World School Debate. Apgūt šo debašu formātu bija galvenais mērķis semināram - meistarklasēm, kā arī dot iespēju skolotājiem apgūt debašu metodes un paņēmienus, kuri būtu izmantojami efektīvam mācību procesam.

Pirmajā dienā notika vairākas meistardarbņīcas, kuras vadīja Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas debašu treneres – skolotājas Ineta Drēže un Dace Groduma – Vīriņa un Iecavas vidusskolas debašu trenere Vita Lauciņa - Veinere. Nodarbības par pasaules debašu formātu vadīja "QUO tu domā?" lektors Edgars Klētnieks, savukārt meistardarbnīcu par to, kā uzstāties auditorijas priekšā vadīja pedagogs un režisors Juris Ločmelis.

Otrajā dienā jaunie debatētāji debatēja par tēmu: “Vai jaunieši spēj kritiski izvērtēt influenceru piedāvāto dzīves stilu”, savukārt debašu treneri piedalījās debašu tiesāšanā.

Debašu turnīrs Iecavā

Š.g. 18.oktobrī Iecavas vidusskolā notika Apvienotais Zemgales un Rīgas starpreģionālais pasaules skolu debašu formāta debašu turnīrs par tēmu "Jaunieši prot kritiski izvērtēt influenceru piedāvāto dzīves stilu". Turnīru pārstāvēja 59 dalībnieki no Bauskas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Dobeles Valsts ģimnāzijas, Mārupes ģimnāzijas, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas un Iecavas vidusskolas. Turnīrs notika divās valodās. Angļu turnīrā pārliecinošākie bija Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, iegūstot 1.vietu. Savukārt 2.un 3.vietā palika divas Iecavas vidusskolas komandas. Latviešu turnīrā 1.vieta bija Jelgavas Valsts ģimnāzija, uzvarot ar 3 pret 0 valdības pozīcijai. Savukārt 2.vieta bija Bauskas Valsts ģimnāzija un 3.vieta arī Jelgavas Valts ģimnāzijai.

Debašu turnīrs Daugavpilī

31.oktobrī, Latgales reģiona debatētāji no Līvāniem, Rudzātiem, Rēzeknes, Krāslavas un Daugavpils vairākām skolām, lai uzzinātu, vai jaunieši prot kritiski izvērtēt influenceru piedāvāto dzīves stilu. Kas ir influenceru dzīves stils un kas ir influencers? Tie ir pirmie jautājumi, ko debatētājiem nācās noskaidrot, lai izprastu lietas būtību un attiecinātu to uz jauniešiem. Mūsdienu jaunatne ir cieši saistīta ar sociālajiem tīkliem un interneta iespējām, ko tas sniedz. Influencers ir moderna profesija, kas aicina daudzus izmēģināt un apliecināt savu personību. Tā jaunieši var izmēģināt pirmos soļus uzņēmējdarbībā, prasmi paust savu viedokli jauniešiem saprotamā valodā un par dažādām tēmām, atrast sev līdzvērtīgus sarunu biedrus. Šai medaļai ir arī otra puse. Vai influenceri ir pozitīvs piemērs jauniešiem, kam līdzināties un sekot? Vai informācija, ko sniedz influenceri, nav pretrunā ar valsts drošību un ir patiesa? Šie un vēl daudzi citi argumenti un jautājumi, kurus debatētāji risināja un meklēja atbildes šajā turnīrā.


Paši debatētāji novērtēja savu sniegumu augstā līmenī, kur varēja gan ko iemācīties, gan uzzināt citu viedokļus un domas. Viņi atzīst, ka sabiedrībā pastāv pretrunīga attieksme un standarti pret influenceriem. Ir gana daudz pozitīvu un negatīvu piemēru no Latvijas un ārzemēm, kad jauniešiem ir izvēles iespējas. Arī jaunieši pasaulē ir dažādi, kas pakļaujas bara instinktam vai tikai savam, vai viena cilvēka paustajam viedoklim un pateikt viennozīmīgi, vai jaunieši prot vai neprot izvērtēt, ir grūti. Izvairīties no influenceriem nav iespējams un to ietekme būs ievērojama mūsdienu pasaulē.

Latgales reģiona debašu centra koordinatore
Rita Murāne-Rutka